Elérhetőségeink

Központi e-mail: isi@janus-pecs.edu.hu
Központi telefon: (72) 513-720
Központi fax: (72) 516-339

További elérhetőségeink >

Kiemelt híreink

Iskola adatai

Név: Pécsi Janus Pannonius Gimnázium
OM: 027407
Cím: 7621 Pécs, Mária utca 2-4.

Központi e-mail: isi@janus-pecs.edu.hu
Központi telefon: (72) 513-720
Központi fax: (72) 516-339

Fenntartó adatai

Név: Pécsi Tankerületi Központ
Cím: 7621 Pécs, Színház tér 2.
Igazgató: Páva Péter

Adó 1% - alapítványaink

Janus Pannonius Alapítvány
Számlaszám:
Kereskedelmi és Hitel Bank 10402427-24213749
Adószám: 19033888-1-02

Az alapítvány célja:
Az iskola színvonalasabb oktató-nevelő munkájához szükséges személyi-tárgyi feltételek alakítása, javítása, megteremtése

IBAN: HU84 1040 2427 2421 3749 0000 0000
BIC: OKHBHUHB
Bank: K&H Bank Zrt. 242 Pécs


Janus Pannonius Idegennyelvi Alapítvány

Számlaszám: OTP Bank Rt. 11731001-20119980

Az alapítvány célja:

 • tanulók és tanárok nyelvtudasának bővítésére szervezett tanfolyami költségekhez hozzájárulás
 • külföldi ösztöndíjak költségeihez hozzájárulás iskolai tanulócsoportok cserekapcsolatainak támogatása
 • választható idegen nyelv oktatási feltételinek javítása (könyv, folyóirat, magnószalagok, stb. beszerzése)


Névadónk

A Janus Pannonius Gimnázium jogelődjét a Pius Gimnáziumot gr. Zichy Gyula alapította 1912-ben. A második világháborút követően, 1948-ban a gimnázium állami tulajdonba került. A gimnázium felvette az egykori humanista költő, pécsi püspök, Janus Pannonius nevét. 1950 nyarán költözött át a gimnázium az 1896-ban épült több, mint száz éves épületbe, melyben korábban is különböző iskolák működtek.

Tüskés Tibor

Tüskés Tibor (Szántód, 1930 - Pécs, 2009)

József Attila-díjas író, irodalomtörténész, szerkesztő, tanár, kritikus, könyvtáros, számos egyéb irodalmi és művészeti díj, kitüntetés birtokosa.  Pécs irodalmi életének aktív résztvevője, szervezője és hű krónikása. A Jelenkor szerkesztője 1959 és 1964 között. Termékeny író, aki több mint 70 önálló kötetet, számtalan tanulmányt és egyéb írást hagyott az utókorra.  A szülőföld szeretete fontos szerepet kapott írásaiban. Irodalomtörténeti munkássága igen jelentős. Számos monográfiát írt, vers- és novellaelemzései a mai napig nagy segítséget nyújtanak a középiskolai tanulmányok során.

A Janus Pannonius Gimnázium magyartanára volt 1953 és 1973 között.

Tiszteletére halálának 10. évfordulóján iskolánkban emléktáblát avattunk.

JANUS 110 A KODÁLY KÖZPONTBAN

2023.04.04 | Iskolai rendezvény

A 2022/23-as tanévben március 27-e, Janus Pannonius halálának napja iskolánk életében négy évforduló megünneplésére ad alkalmat. Megemlékezünk iskolánk névadójáról, az 550 éve elhunyt Janus Pannoniusról, a gróf Zichy Gyula pécsi püspök által 1912-ben alapított jogelőd intézményünkről, a Pius-Alapítványi Katholikus Főgimnáziumról, Janus Pannonius nevének 75 évvel ezelőtti felvételéről, valamint a hat évfolyamos képzésünk 30 éves eredményes működéséről.

A többszörös évforduló alkalmából a Janus-napon különleges helyszínen, a pécsi Kodály Központban gyűltek össze iskolánk tanulói, jelenlegi és nyugdíjas pedagógusai, meghívott vendégei. A Janus 110 rendezvénysorozat kiemelkedő eseményeként a „Portrék a reálistól a szürreálisig” címmel diákjaink képzőművészeti alkotásait mutattuk be a Kodály Központban. A kiállítást Vida Kamilla költő, janusista öregdiák nyitotta meg. Az alkotásokat Albóci Gabriella tanárnő válogatta. A megnyitón Csóka Péter 11.C osztályos tanuló gitárjátékát hallhatták az érdeklődők.

 

 

A díszelőadásban felléptek az iskola színjátszói, kórusai, tánccsoportja, valamint prózai, hangszeres és énekes előadói, köztük öregdiákok is. 

A díszelőadás kezdetén köszöntőt mondott Péterffy Attila, Pécs Megyei Jogú Város polgármestere és Ferencz Irma igazgató asszony, a brassói Áprily Lajos Főgimnázium vezetője. Dr. Őri László, Baranya Vármegye Önkormányzatának elnökének üdvözlő sorait – hivatalos elfoglaltsága miatt – a konferálók tolmácsolták. Végül Ritter Attila, a Pécsi Janus Pannonius Gimnázium intézményvezetője szólt a hallgatósághoz.

 

 

Vecsey Ferenc Valse Triste című darabját játszotta gordonkán Polgár Antónia 12. D osztályos, helikoni arany minősítést elnyert tanulónk. Felkészítő tanára Ján Boglárka tanárnő, zongorán kísért Iván Katalin tanárnő.

 

 

Kiss Bernadett 1992-ben végzett iskolánkban, az utolsó óvónői osztályban. Egy évre rá népdal kategóriában KI-MIT-TUD győztes volt. A Pető Intézetben konduktorként végzett, jelenleg a kisgyermekek korai fejlesztése területén dolgozik. Előadásában gyimesi népdalokat hallottunk.

 

 

 

Pap Bálint 8. C osztályos tanuló tehetségét számos versenyen elismerték. Mind a Baranya megyei, mind a Regionális fuvolaversenyen kétszer is kiemelt arany fokozatot, az Országos Jeney Zoltán fuvolaversenyen 2. díjat, a Diabelli nemzetközi fuvolaversenyen kiemelt arany fokozatot és különdíjat kapott. Bálint Eugéne Bozza Este a hegyekben című művét játszotta fuvolán. Zongorán kísért Iván Katalin tanárnő.

 

 

Zsbán Máté tanár úr 2017-ben végzett iskolánkban, majd a Pécsi Tudományegyetemen magyar-ének szakos tanári végzettséget szerzett. Gyerekkorától tanult a Liszt Ferenc Zeneiskolában, kezdetben gitár, majd zongora, jelenleg pedig magánének szakon. Az elmúlt öt évben több énekversenyen szerepelt eredményesen, legutóbb az eszéki Lav Mirski Énekverseny Musical kategóriájában ért el 1. helyezést. Zsbán Máté tanár úr Petőfi Sándor Szeptember végén című versét adta elő. A zenét Huszka Jenő szerezte. Zongorán kísért Körtesi András tanár úr.

 

 

A 2009. évi Janus-napon az osztályoknak jelenetet kellett írni Janushoz, illetve Mátyás királyhoz kapcsolódóan. Pukler Péter, akkor 11.B osztályos tanuló által írt Egyedüli fegyenc című jelenet különösen nagy sikert aratott a diákok körében. A jelenetet Péterre emlékezve mutattuk be a díszelőadáson. Az előadók: Fazekas Rebeka, Filótás Tamás, Kovács Benedek, Ladnai Loránd, Marton Dorina, Polgár Antónia, Szieberth Gréta, Szücs Dominika, Tombory Jázmin 12.D osztályos tanulók. A jelenetet rendezte Gilincsek Tímea tanárnő.

 

 

A gálaműsor utolsó részében ismét az éneké volt a főszerep. A leánykar első műsorszámaként Decsényi János Két tavaszi éneke szólalt meg, amelyet a szerző Várnai Zseni Altató és Jankovich Ferenc Remény című költeményére komponált. Mindkettő az újjáéledő természet örömét, boldogságát sugározza.

Carl Maria von Weber romantikus zeneszerző Preciosa daljátékának 2. felvonásában szerepel egy visszhang kórus, amely a világ, az élet szépségéről dalol. Im Wald (Erdőben) címmel másodikként ezt mutatta be az énekkar.

Befejezésül egy vidám ballada csendült fel, Daróci Bárdos Tamás Üszküdárá című kórusműve. Az eredeti török népdal szövegét maga a szerző egészítette ki.

Zongorán a művek előadásában közreműködött Bártfai Zsuzsanna tanárnő. A kórust Kotáncziné Vajda Ildikó tanárnő vezényelte.

 

 

Ezután egy könnyűzenei dal következett Dénes Krisztina 10. D osztályos tanuló előadásában.

Krisztina gyermekkora óta énekel szólóban, duettben, együttesekben és kórusokban. Rendszeres résztvevője népdaléneklési és musical versenyeknek, ahol arany és kiemelt arany minősítést, illetve kiemelt első helyet ért el. Legjelentősebb eredménye a 2021-ben elért Kodály Talent tehetségkutató verseny fődíja. Krisztina dalának címe: You will be found (Meg foglak találni), zongorán kísért: Ősz-Farkas Mátyás tanár úr.

 

 

Az első felvonás zárásaként a leánykar kiegészült iskolánk fiúkarával és tanári kórusával. Közös előadásukban a francia barokk mester, Charpentier Te Deum-ának zenekari bevezetőjéből született kórusmű csendül fel, melynek a szövegét Varga László írta. 

Fuvolán közreműködött Märcz Réka 10. C osztályos, zongorán pedig Schmal Dániel 11.D osztályos tanuló.

 

 

A díszelőadás második részében elsőként egy jazz formáció lépett színpadra, melynek tagjai Fenyvesi Márton 2005-ben és Hofecker Dániel 2007-ben végzett janusisták. 

Hofecker Dániel iskolánk informatikai osztályában végzett, majd a budapesti Zeneakadémia elvégzése után az osztrák Kunstuniversität Graz-on tanult, amely Európa egyik legrangosabb jazz felsőoktatási intézménye. Itt előadóművészi, tanári majd 2022-ben kitüntetéses jazz zeneszerzői diplomát szerzett. Dániel számos szakmai elismerésben részesült az elmúlt évek során: háromszor nyerte meg zenekarával a Magyar Jazz Szövetség zeneszerző versenyét, 2018-ban elnyerte a Lakatos Ablakos Dezső előadóművészi ösztöndíjat. 

Nemzetközi zeneszerző versenyeken is komoly eredményeket ért el: Helsinkiben, Szardínián döntős, a prágai versenyen III. helyezett volt, 2021-ben pedig megnyerte az olasz Barga jazz versenyt. Európa egyik leghíresebb jazz nagyzenekara, a hamburgi NDR Big Band több száz jelentkező közül választotta ki őt közös hangfelvétel készítésre 2021-ben. Tavaly az amerikai Downbeat magazin az év legjobb darabjainak járó díjjal tüntette ki egyik szerzeményét. 

Fenyvesi Márton szintén B-s exjanusista, ma Junior Príma-díjas, Artisjus-díjas jazz gitárművész, a 2013-as monacói jazz szólistaverseny első helyezettje. A jazz, a populáris és kísérleti zenei színtér meghatározó szereplője, Szakcsi Lakatos Béla utolsó quintetjének szólistája. 

Dés László quartettjével idén jelenik meg második kiadványa „Amplitudes” címmel. A kritikusok és a szakma képviselői a hazai jazz-improvizációs kultúra egyik legegyedibb hangú előadójaként tartják számon, aki a hagyományos jazz, a klasszikus gitárhagyomány és az elektronikus zenék eszköztárát egyedi módon, saját zenei nyelvben egyesíti. Hangmérnökként több mint ötven hazai és európai nagylemez hangutómunkáit jegyzi.

 

 

Egykori versírónk, a 2015-ben érettségizett Vida Kamilla az ELTE BTK magyar szakán, majd a BME kommunikáció és média szakán végzett tanulmányokat. Első verseskötete Konstruktív bizalmatlansági indítvány címmel a Magvető Kiadó gondozásában jelent meg 2021-ben. A Késelés Villával irodalmi rendezvénysorozat szerkesztő-moderátora Csete Somával, szintén exjanusistával. A Litera.hu-n futó Késelés Késsel kritikarovat alapítója, a Kóspallagi Írótanya középiskolásoknak szóló tehetséggondozó irodalmi táborának szervezője. Jelenleg videós újságíróként, szerkesztőként dolgozik a Partizán csatornánál.

Kamillát gesztenyetaposó című versével köszöntöttük, melyet Schubert Bálint 11.B osztályos tanuló adott elő.

Iskolánk tanulói különböző színtársulatokban mutatták meg tehetségüket. A díszelőadásban a dr. Pálfiné Huszár Nóra tanárnőhöz kötődő, tavaly a Helikonon ezüst minősítést elnyert színtársulat játékát láthattuk. A darab címe S.Ö.R., azaz Shakespeare Összes Röviden. Az előadásban 29 Shakespeare-drámát villantottak fel különböző stílusban. Az eredeti mű Angliából indult világkörüli útra, lehetővé téve a kreatív újraértelmezést.A műsorban bemutatott változat a 7 szereplő és a tanárnő közös alkotása, felhasználva az eredetit, sok saját ötlettel vegyítve azt. A szereplők: Ócsai Dominik, Vadász Dominik, Zádori Iván 12. B, Szanyi Miklós 11.A, Katona Kitti, Tímár Szonja és Turner Levente 10. A osztályos tanulók.

 

 

Jubileumi műsorunk utolsó blokkjában a népzenéé volt a főszerep. Elsőként iskolánk Napkelte, görögül Anatolí táncegyüttese érkezik a színpadra, mely csoportot 14 évvel ezelőtt Sandó Eszter tanárnő alapította. Az együttes fő feladatának a görög–macedon tánckultúra megismertetését tekinti, mellyel különleges színfoltot képviselnek a magyarországi néptánckultúrában. Kiegészülve a 7. évfolyam Kikelet Tánccsoportjával mezőföldi táncokat mutattak be. Táncaik régi stílusú egyéni, páros vagy 4-esben táncolt ugrósok, rendkívül változatos eszközös táncok, illetve lassú és friss páros táncok. 

 

 

A Harmonika Quartett előadásában német dalokat hallottunk. Az együttes tagjai – Jakab Zétény 11.B, Bíró Erik 11.A, Pleskonics Botond 10.B és Ritzl András Pál 9.D osztályos tanulók – sokéves színpadi tapasztalattal rendelkeznek, többek közt a Pécsi Harmonika Fesztivál fellépői. Zétény a Helikonon kiemelt aranyminősítést kapott, Ritzl András az Albertirsai országos harmonikaverseny kétszeres győztese, a Gász Mihály Emlékverseny kiemelt arany minősítéssel díjazott zenésze. Felkészítő tanáraik Kéméndi Tamás tanár úr és Ladóczki Aranka tanárnő.

 

Az Anatolí táncegyüttes 2022 nyarán Görögországban (Paralián) tartotta a tánctáborát. Kirándultak Thesszalonikibe, a Macedón tartományok fővárosába, valamint Szkiathos szigetére, ahol a Mamma Mia film egyes jeleneteit forgatták. Az együttes tagjai minden este táncoltak, s mellette tanultak görög és moldvai táncokat is. Modern és hagyományos kultúra váltakozva hatott az együttesre. Ezek az élmények inspirálták a következő koreográfiát, mely ugyan néptáncra épül, de sem zenéjét, sem viseletét tekintve nem mondható hagyományosnak. A közönség a Mamma Mia film ABBA slágereit és az Anatoli táncegyüttes táncát élvezhette.

7441, 7446, 7450

Az első felvonásban Bogos Boglárka 11.C osztályos és Solti Máté 11.B osztályos tanulók konferáltak. A második felvonás műsorvezetői Marton Dorina Csenge és Ladnai Loránd 12.D osztályos tanulók voltak. Dr. Almásiné Balatinácz Éva tanárnő szerkesztette a díszelőadás műsorát és írta a konferáló szövegeket.

A rendezvény szervezője a Janus Pannonius Alapítvány volt.

A Kodály Központ termeinek használatát a Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft. által a pécsi civil szervezetek számára meghirdetett pályázat biztosította.

Fotó: Müller Andrea, Bogdán Norbert, Gergely Tibor

A rendezvényről beszámolt a pecsma.hu internetes portál: https://www.pecsma.hu/pecs-aktual/janus-110-unnepelt-az-iskola

Megosztás a Facebookon

2024 február

hét ked sze csü pén szo vas
1
2
 • Pótló központi írásbeli vizsga értékelőlapjainak átadása
3
4
5
6
 • magyar irodalom OKTV II. forduló versenyhelyszín
 • Öveges J. Fizikaverseny
 • Szülői választmány értekezlete
 • Szülői értekezlet (7-12. évf.)
7
 • 8. C múzeumpedagógia a Cella Septichoraban
8
 • 10.ABD tájékoztatás a fakultációkról (of.óra) Dt1-2.
 • Jakucs J. Földrajzverseny
9
 • Farsang
 • Farsangi mulatság
10
11
12
 • Földrajz az egész világ II. forduló
 • Online felvételi tájékoztató
13
 • Mikola Sándor Fizikaverseny
 • Országos Francia Nyelvi Verseny
14
 • Teleki Pál Földrajzverseny
 • 10.C tájékoztatás a fakultációkról (of.óra)
 • Hevesi Kémiaverseny
15
 • Jelentkezés az érettségi vizsgára, felsőoktatási felvételi eljárásra
 • Helikoni válogató a 206-ban
16
 • 9.B Cella Septichora (múzeumpedagógia)
17
18
19
20
21
 • Jelentkezési lapok továbbítása a középiskolába
22
 • 8. D múzeumpedagógia a Cella Septichoraban
23
 • 11.D tantermi színház (Jónás könyve)
24
25
26
 • Megemlékezés a kommunista diktatúrák áldozatairól
 • 11.C tantermi színház (Jónás könyve)
27
 • 10.AB online tájékoztató a fakultáció-választásról
 • 10. CD online tájékoztató a fakultáció-választásról
28
29
 • 12.A színházi előadás (PNSZ)