Felvételi tájékoztató füzetek
A Pécsi Janus Pannonius Gimnázium felvételi tájékoztató füzetei a 2023/2024-es tanévre.
Képzési kínálat
Induló osztályok: 2023/2024
Hatosztályos (általános) képzés
Az idén 110 éves gimnáziumunkban indított hatosztályos képzés immár 30 éves múltra tekint vissza. Az 1992 óta működő hatosztályos gimnáziumi képzésünkből kikerülő tanulók 95 – 98 %-át veszik fel egyetemekre, amelyet döntő többségük el is végez.
Ezekbe a tehetséggondozó osztályokba azokat a hatodik osztályt befejező tanulókat várjuk, akik az általános iskolában osztálytársaiknál gyorsabban haladnak a tanulásban, több ismeret mélyebb elsajátítására vágynak, tudatosan készülnek a felsőfokú tanulmányokra.
A szülők hosszú évek óta tartó kívánságát figyelembe véve elindítottuk a hatosztályos gimnáziumban is az emelt szintű matematikaképzést, amit a köznyelv röviden csak matematika tagozatnak hív. Ezt a képzést választható keretben a felvett tanulók ¼ részének kínáljuk.
A már felvett tanulók általános tehetséggondozó képzésben részesülnek, ahol 9. évfolyamtól kezdve biológia, kémia, fizika vagy földrajz orientációt is választhatnak. Ez azt jelenti, hogy a széles körű alapozás mellett a választott terület óraszámainak fokozatos növelésével, és a választott területhez tartozó kompetenciák elmélyítésével a tanulók egyre mélyebb ismereteket sajátítanak el. A választott területek átjárhatók, hiszen a plusz óraszámok nem az ismeretek bővülését, hanem mélyítését szolgálják. Az alapozó és orientációs szakasz után a 11-12. évfolyamon széleskörűen választható órakerettel (fakultáció) segítjük a közép- és emelt szintű érettségire történő felkészülést és a sikeres továbbtanulást. A választható órakeretben a természettudományos tárgyakat heti 4, az egyéb tárgyakat heti 3 órában tanítjuk.
Az első idegen nyelvet, mely a tanulók választása szerint német vagy angol nyelv, heti 3-5 órában, a második idegen nyelvet (angol, német, francia) heti 3 órában tanítjuk. A 11. és 12. évfolyamon a 2. idegen nyelvből további 3 órát lehet fakultációban felvenni, így heti 6 órában lehet az adott nyelvet tanulni.
Speciális osztályok (négyosztályos képzés)
Az idén 110 éves iskola az alábbi képzéseket indítja a jövő tanévben.
Idegen nyelvi osztály (1/2 angol, 1/2 német)
Az emelt szintű idegen nyelvi osztályban (½ osztály emelt szintű angol, ½ osztály emelt szintű német) emelt óraszámban tanítjuk az első idegen nyelvet, mely a tanulók választása alapján angol vagy német lehet. A választott nyelv heti óraszáma évfolyamonként 6-6-5-5. A többi tantárgyból általános képzést folytatunk. A 11. és 12. évfolyamon a 2. idegen nyelvből további 3 órát lehet fakultációban felvenni, így heti 6 órában lehet az adott nyelvet tanulni.
Ezt a képzést azoknak a diákoknak ajánljuk, akik a választott nyelvből már az általános iskolában is jól megalapozták tudásukat, és akik a klasszikus, általános jellegű gimnáziumi képzés mellett magas szinten kívánják elsajátítani az angol vagy a német nyelvet.
Az általános jellegű képzés mellett a 11. és 12. évfolyamon széleskörű választható órakerettel (fakultáció) segítjük elő a közép- és emelt szintű érettségire történő felkészülést és a sikeres továbbtanulást. A választható órakeretben a természettudományos tárgyakat heti 4, az egyéb tárgyakat heti 3 órában tanítjuk.
Emelt matematika 1/2 osztály
Az emelt szintű matematika osztály megyénkben egyedüliként működő képzési forma.
Itt évfolyamonként heti 5-6-7-6 órában tanítjuk a matematikát, miközben az első idegen nyelv – amely német vagy angol nyelv lehet – óraszáma is magas, heti 4-5 óra.
A többi tantárgyból általános képzést folytatunk úgy, hogy a matematikát, informatikát (digitális kultúrát) és az idegen nyelveket csoportbontásban tanítjuk.
Ezt a képzést azoknak a diákoknak ajánljuk, akik különös tehetséget és érdeklődést mutatnak a matematika iránt, akik ezzel a tárggyal kívánnak továbbtanulni a különböző felsőoktatási intézményekben (pl.: gazdasági és műszaki szakok).
A 11-12. évfolyamon széleskörű választható órakerettel (fakultáció) segítjük a közép- és emelt szintű érettségire és a továbbtanulásra való felkészülést. A választható órakeretben a természettudományos tárgyakat heti 4, az egyéb tárgyakat heti 3 órában tanítjuk.
Emelt informatika 1/2 osztály
Az emelt szintű informatika (digitális kultúra) osztályban emelt óraszámban tanítjuk az informatikát, melynek heti óraszáma évfolyamonként 4-4-4-4 óra. Az oktatás korszerűen felszerelt szaktantermekben folyik.
A többi tantárgyból általános képzést folytatunk úgy, hogy a matematikát, informatikát és idegen nyelveket csoportbontásban tanítjuk.
A 9. és 10. évfolyamon a tanulók fizikából, kémiából, biológiából vagy földrajzból további 1 órát választhatnak valamennyi négy évfolyamos képzési formában.
A négy évfolyamos képzésben második idegen nyelvként angolt, németet, franciát választhatnak a diákok, melynek heti óraszáma 3-3-3-3 óra. Második idegen nyelvből francia nyelvi csoportot csak elegendő számú jelentkező esetén tud indítani iskolánk.
Nyílt nap, felvételi tájékoztató
A hat évfolyamos képzés tájékoztatója:
Az intézményvezető online tájékoztatót tart Google Meet-en keresztül az alábbi időpontokban. Ehhez publikus linket küldünk a regisztráció során megadott e-mail címre. A linkre kattintva léphetnek be az online tájékoztatóra. (Internetkapcsolat szükséges, nem kell alkalmazást telepíteni.) A tájékoztató során kérdéseket is feltehetnek „élőben” és chat-ben. Kérjük, hogy a Spam mappát is rendszeresen ellenőrizze!
január 16. (hétfő) 17:00 online intézményvezetői tájékoztató
Az előzetes regisztráció elérése: https://forms.gle/u1j9eft7K44AXDeP8
február 13. (hétfő) 17:00 online intézményvezetői tájékoztató
Az előzetes regisztráció elérése: https://forms.gle/ek4k8aVTsdHYy7Rk6
A négy évfolyamos képzéseinkkel kapcsolatban az alábbi elérhetőségen lehet érdeklődni:
Perger Attila
Előkészítő
A négy évfolyamos képzés iránt érdeklődőknek angol vagy német nyelvből, valamint matematikából szervezünk előkészítőt.
Matematika | hétfőnként 15:00-15:45 (jelenléti) |
hétfőnként 17:00-17:45 (online) | |
Angol nyelv | hétfőnként 15:15-16:00 (jelenléti) |
Német nyelv | kéthetente hétfőnként 16:00-17:30 (jelenléti) |
A hat évfolyamos képzés iránt érdeklődők számára péntekenként 15:00 órai kezdettel magyar nyelvből és matematikából szervezünk előkészítőt.
A foglalkozások időpontjai:
október 14. | magyar nyelv |
október 21. | matematika |
október 28. | magyar nyelv |
november11. | matematika |
november 18. | magyar nyelv |
november 25. | matematika |
december 2. | magyar nyelv |
december 9. | matematika |
december 16. | magyar nyelv |
január 13. | matematika |
Az előkészítőre jelentkezni az űrlap kitöltésével lehet: https://forms.gle/YohJU6GJ6npyXDki6
A regisztráció során megadott e-mail címre küldjük a részvételhez szükséges tudnivalókat és a foglalkozások tervezett időpontjait. Az előkészítők díjmentesek, és folyamatosan lehet csatlakozni. Kérjük, hogy a Spam mappát is rendszeresen ellenőrizze!
Megyei versenyek
A megyei versenyeket matematikából (6., 7. és 8. évfolyamok számára), valamint angol és német nyelvekből (8. évfolyam számára) indítjuk. Jelenlegi terveink szerint a versenyeket személyes jelenléti formában rendezzük meg.
A versenyek időpontja:
november 8. (kedd) 15:00 óra megyei matematika verseny
november 10. (csütörtök) 15:00 óra megyei angol és német nyelvi verseny
A versenyekre jelentkezni az űrlap kitöltésével lehet november 4-ig:
https://forms.gle/QiRBHWJiTey4mYB1A
Az általános iskola is küldhet (egyéni vagy csoportos) jelentkezéseket a Janus központi e-mail címére (a jelentkező tanuló és szülő e-mail címével együtt). Az űrlapról letölthető a csoportos jelentkezési lap.
Eredményhirdetés: november 28. (hétfő) 15:00 óra (angol és német nyelvi verseny), 16:00 óra (matematikaverseny). A kiemelkedő teljesítményt nyújtó versenyzőket a jelentkezéskor megadott módon értesítjük.
Az eredményeket a honlapon is közzé tesszük (a versenyző oktatási azonosítójával).
Jelentkezés a központi írásbeli vizsgára
A központi írásbeli vizsgát szervező középiskola minden – az általa szervezett vizsgatípusban – hozzá forduló tanuló jelentkezését köteles fogadni. Egy tanuló csak egy középiskolába jelentkezhet írásbeli vizsgára.
A középfokú felvételi eljárás során, amennyiben a különleges bánásmódot igénylő tanuló úgy dönt, hogy megírja a központi írásbeli vizsgát és élni kíván az Nkt. 51. § (5) bekezdésében biztosított jogával, a jelentkezési laphoz csatolnia kell az erre vonatkozó, a jelentkezési lap mellékletét képező kérelmet, valamint a megfelelő szakértői véleményt.
A központi írásbeli vizsgára jelentkezést a 8. évfolyamos tanulók esetében az általános iskola intézi.
A 6. évfolyamos tanulók szülei egyénileg intézik a vizsgára való jelentkezést:
Szülői tájékoztató levél 2022 [letölthető pdf]
A hat évfolyamos gimnáziumi képzésre jelentkezőknek a jelentkezési lapot a központi írásbeli vizsgára célszerű közvetlenül iskolánkba eljuttatni. (Ez a jelentkezési lap nem azonos a felvételi jelentkezési lappal!)
jelentkezési lap 2022 [letölthető docx]
szülői kérelem a speciális vizsgakörülmények biztosítására 2022 [letölthető docx]
Az ügyfélkapuval rendelkező szülők elektronikusan is kitölthetik a jelentkezési lapot: https://ejel.kozfelvir.hu/
A kitöltéssel kapcsolatban az Oktatási Hivatal tájékoztatását az alábbi linken éri el:
https://www.oktatas.hu/kozneveles/kozepfoku_felveteli_eljaras/KIFIR_TT_felvi_tajekoztato_es_kereso
A központi írásbeli felvételi vizsgára jelentkezés határideje: 2022. december 2. (péntek)
Iskolánk OM azonosítója: 027407
Feladatellátási hely: 001
Központi írásbeli vizsga
A központi írásbeli vizsga időpontja: 2023. január 21. (szombat) 10:00 óra
Érkezés: 9:15 – 9:30 között.
Kérjük, hogy a tanuló hozzon magával kék vagy fekete színű toll(ak)at, ceruzát, vonalzót, körzőt, szögmérőt. A személyazonosság igazolásához személyi igazolvány vagy diákigazolvány szükséges.
9:15 – 9:30 Érkezés a Mária utca 4. kapun keresztül az iskolaudvarra.
A 6. és 8. évfolyamos tanulókat diáksegítők kísérik fel az iskolaudvarról a vizsgatermekbe. A szülők/kísérők számára várakozótermet biztosítunk. Kérjük a szülőket/kísérőket, győződjenek meg arról, hogy a tanulónál vannak a megengedett segédeszközök és az igazolvány. A diákok, kísérőik kézfertőtlenítés és testhőmérséklet-mérés után léphetnek az intézmény területére.
9:30-10:00 Teendők a vizsga előtt
A tanuló elfoglalja helyét a vizsgateremben, bemutatja a személyazonosság igazolására alkalmas igazolványt, aláírja a jelenléti ívet, végül meghallgatja a tájékoztatót. A felügyelő tanár ellenőrzi a megengedett segédeszközöket. A mobiltelefont ki kell kapcsolni. Bármilyen okoseszköz, valamint hibajavító toll/folyadék/szalag használata tilos a vizsga alatt.
10:00-10:45 A magyar nyelvi feladatlap kitöltése
A tanuló kék vagy fekete színű tollal dolgozik, felírja az azonosításhoz szükséges adatokat a feladatlapra (név, születési idő).
Megengedett segédeszköz: nincs.
10:45-11:00 szünet
11:00-11:45 A matematika feladatlap kitöltése
A tanuló aláírja a jelenléti ívet. A tanuló a rajzokat ceruzával, minden egyéb írásbeli munkát kék vagy fekete színű tollal készít el. A tanuló felírja az azonosításhoz szükséges adatokat a feladatlapra (név, születési idő).
Megengedett segédeszköz: vonalzó, körző, szögmérő. (A zsebszámológép használata tilos.)
11:45 Az írásbeli vizsga vége
A tanuló távozik az iskola épületéből a Mária utca 2. főkapun, vagy az iskolaudvaron és a Mária utca 4. kapun keresztül.
A feladatlapok javítási-értékelési útmutatói 2023. január 21. 13:00 órától megtekinthetők az http://www.oktatas.hu honlapon.
Pótnap: 2023. január 31. (kedd) 14:00 óra
Ezen a napon azok a felvételizők írhatnak pótló felvételit, akik az előző írásbelin alapos ok miatt nem tudtak részt venni. A pótló vizsgán kizárólag akkor vehet részt a tanuló, ha előzetesen a szülő / törvényes képviselő az intézményvezetővel egyeztette szándékát.
A feladatlapok javítási-értékelési útmutatói 2023. január 31. 17:00 órától megtekinthetők az http://www.oktatas.hu honlapon.
A vizsgaeredmény megtekintése
A kijavított írásbeli dolgozatok megtekintésének és az értékelő lapok átvételének időpontja 2023. február 2. (csütörtök) 8:00-16:00.
A központi írásbeli vizsga kiértékelt dolgozatait a vizsgázó és/vagy szülője/törvényes képviselője vagy meghatalmazottja az intézményvezető által meghatározott helyen és időben, az iskola képviselőjének jelenlétében megtekintheti, azokról kézzel vagy elektronikus úton (pl. mobiltelefon) másolatot készíthet, és – kizárólag a hivatalos javítási-értékelési útmutatótól eltérő értékelés esetén – az értékelésre észrevételt tehet. (A megtekintést követő első munkanap végéig /16:00 óra/ írásban kell leadni az észrevételt.)
Jelentkezés a középiskolába
A felvételi lapok (azaz a jelentkezési lap és a tanulói adatlap) benyújtása: A tanulói adatlap és jelentkezési lap postai feladásának határideje: 2023. február 22.
Iskolánk OM azonosítója: 027407
Feladatellátási hely: 001
A 8. évfolyamos tanulók felvételi lapjairól az általános iskola gondoskodik.
A 6. évfolyamos tanulók felvételi lapjainak kitöltéséről, az intézménybe való eljuttatásáról a szülő / törvényes képviselő gondoskodik. A felvételi lapokat az Oktatási Hivatal honlapjáról elérhető KIFIR felületen tölthetik ki.
OH honlap: https://www.oktatas.hu/
KIFIR honlap: https://kifir2.kir.hu/
A tanulmányi eredmények közül az ötödik év végi és a hatodik félévi magyar nyelv, irodalom, matematika, történelem, egy idegen nyelv és természetismeret (környezetismeret) osztályzatokat adják meg az adatlap kitöltése során.
Az emelt szintű matematika-képzésre jelentkezők ugyancsak a 0005 kódszámot írják be a jelentkezési lapra, de a megjegyzés rovatba kérjük feltüntetni: „emelt szintű matematika”.
A kitöltés menetéről a 2021-ben készült oktatóvideóban nyújtunk tájékoztatást az érdeklődőknek: https://www.youtube.com/watch?v=XUgl1iW2dts
A hatosztályos jelentkezési lapot az iskola portáján is leadhatják február 22-ig.
Szóbeli felvételi vizsgák
Hat évfolyamos gimnáziumi képzés
A középiskolai jelentkezési lapokat február 22-ig kell benyújtani. Javasoljuk, hogy ügyfélkapun keresztül küldjék be a jelentkezési lapokat. Minden jelentkezőt behívunk a szóbelire. Február 27-én (hétfő) 16:00-tól a gimnázium portáján kifüggesztett és a honlapunkon megjelentetett időbeosztás szerint a szóbeli vizsgára március 1-jén (szerdán) 8:00-tól és március 2-án (csütörtök) 14:00-tól kerül sor. Az időbeosztásban oktatási azonosítóval vagy jeligével jelöljük a jelentkezőket.
A szóbeli vizsgán anyanyelvi (szövegértés, nyelvtani ismeretek) és matematikai (számítási, logikai) ismereteket és képességeket mérünk. A 6. félévi eredmények ellenőrzése érdekében a tanulók a szóbeli vizsgán bemutatják ellenőrző könyvüket, vagy az elektronikus naplóból nyomtatott értesítőt.
Kiemelkedő városi, megyei, országos tanulmányi versenyek eredményei a felvételi szóbeli része alól mentességet jelenthetnek. A mentesség iránti kérelmet és az igazoló okmányok fénymásolatát a jelentkezési lapokkal együtt kell eljuttatni az iskolába. A mentességről minden esetben az intézményvezető dönt. A jelentkező a szóbeli mentesség esetén is részt vesz a szóbeli vizsgán, ami az iskolavezetéssel folytatott (nem szakmai) beszélgetés.
Kérjük, hogy akik alapos ok miatt nem tudnak részt venni a szóbeli vizsgán, mindenképpen egyeztessenek előzetesen az intézményvezetővel.
Négy évfolyamos gimnáziumi képzés
A középiskolai jelentkezési lapokat február 22-ig kell benyújtani. Minden jelentkezőt behívunk a szóbelire. Február 27-én (hétfő) 16:00-tól a gimnázium portáján kifüggesztett és a honlapunkon megjelentetett időbeosztás szerint a szóbeli vizsgára március 1-jén (szerdán) 8:00-tól és március 2-án (csütörtök) 14:00-tól kerül sor. Az időbeosztásban oktatási azonosítóval vagy jeligével jelöljük a jelentkezőket.
A szóbeli vizsgát a matematika tagozaton és az emelt szintű informatika (digitális kultúra) osztályban matematikából, az emelt óraszámú idegen nyelvi osztályban a választott nyelvből (német vagy angol) tartunk.
A szóbeli felvételi vizsgán, illetve beszélgetésen a tanulóknak be kell mutatniuk a 8. osztályos ellenőrzőjüket, vagy az elektronikus naplóból nyomtatott értesítőt.
Kiemelkedő városi, megyei, országos tanulmányi versenyek eredményei a felvételi szóbeli része alól mentességet jelenthetnek. A mentesség iránti kérelmet és az igazoló okmányok fénymásolatát a jelentkezési lapokkal együtt kell eljuttatni az iskolába. A mentességről minden esetben az intézményvezető dönt. A jelentkező a szóbeli mentesség esetén is részt vesz a szóbeli vizsgán, ami az iskolavezetéssel folytatott (nem szakmai) beszélgetés.
Kérjük, hogy akik alapos ok miatt nem tudnak részt venni a szóbeli vizsgán, mindenképpen
egyeztessenek előzetesen az intézményvezetővel.
A szóbeli felvételi vizsga menete, követelményei
Négy évfolyamos képzés
Matematika
Felkészülési időt követően három feladat megoldását kell szóban ismertetni. Az első feladat műveleti tudást mérő számolási feladat, a másik kettő az általános iskolai tananyagra épülő, annak témáihoz szorosan kapcsolódó szöveges feladat.
Az első feladathoz számológép nem használható, a szöveges feladatok megoldásához használható számológép.
Német nyelv
A felvételi beszélgetés 2 részből áll.
1.Olvasásértési feladat, melyre 30 perc felkészülési idő áll a tanulók rendelkezésére. A szövegre vonatkozó kérdéseket kell megválaszolniuk. A szövegből kiválasztott mondatokon kell nyelvtani feladatokat végrehajtani (névmások használata, jelző beillesztése, más igeidő alkalmazása).
2.Képek alapján önálló témakifejtés, illetve kérdések megválaszolása. Erre a feladatra nincs felkészülési idő.
Témák:
- család
- szabadidő, hobbi
- lakóhely, lakás
- közlekedés
- iskola
- étkezések
- családi ünnepek
- sport
- egészség, betegség
- napirend, házimunkák
- bevásárlás
- évszakok
- nyaralás, utazás
Angol nyelv
1.Az általános iskolában használt tankönyvek szókincse, nyelvtana. kommunikációs helyzetei. A2 – B1 szint.
2.A szóbeli felvételi:
- olvasott szöveg értelmezése, szöveggel kapcsolatos feladatok megoldása,
- adott témakörben beszélgetés,
- képleírás (önálló kifejtés).
RÉSZLETES KÖVETELMÉNYEK
NYELVTAN
– Szófajok (főnév, melléknév, ige, névmás stb.)
– Melléknév fokozás, összehasonlítás
– Birtokviszonyok: ’s’, … of …
– Have got/have
– Létige: to be
– Szórend; kijelentés, felszólítás, kérdés, parancs
– Igeidők: Present /Past/Present Perfect/
Future Tenses: will/going to
– There is/there are
– Modalitás: can, can’t/must, needn’t, mustn’t/
have to, not have to/should, shouldn’t/
may, may not, mustn’t
– Kérdések: yes/no, ’wh’
– Névelők
– Kötőszavak – ellentétes/azonos gondolati egységeket kapcsoló
– Számnév: sorszámnév, tőszámnév, dátumok
– Megszámlálható, megszámlálhatatlan
– Többes számok, rendhagyó többes szám
– Gyakoriság
– Like+ing
– Elöljárószók
– Jelzők, határozók
– Több tagból álló igék
– Szövegösszetartó eszközök
– Időrendiség
SZÓKINCS
– Család, családtagok – külső, belső tulajdonságok
– Üdvözlés
– Vásárlás /boltok /árucikkek
– Iskola /iskolai élet /osztály /berendezés /tantárgyak
– Állatok /növények /kert
– Napirend /szabadidő /hobbi /szórakozás /kultúra
– Ház /lakás /szobák /berendezés
– Öltözködés /ruhadarabok/divat
– Házimunka /házkörüli munka
– Időjárás /éghajlat/évszakok /hónapok
– Jeles napok /ünnepek
– Egészség /betegség /doktorok /fogorvos
– Éttermek /ételek /italok /receptek
– USA /Kanada /UK
– Mozi /filmek /színház /TV /számítógép /zene
– Közlekedés /utazás /nyaralás
– Tágabb környezet /országok /világ
KOMMUNIKÁCIÓ – fontos, hogy a diák tudjon önállóan beszélni irányító szempontok, illetve képek segítségével.
– Beszélgetés személyes témákban /bemutatás /bemutatkozás
– Köszönet /arra reagálás
– Üdvözlés, megszólítás
– Érdeklődés hogylét iránt /arra reagálás
– Gratulációk, jókívánságok /arra reagálás
– Javaslat: shall we?, Why don’t we?, How about? Would you?
– Tetszés /nemtetszés
– Udvarias kínálás, invitálás /arra reagálás
– Érdeklődés kifejezése /véleménynyilvánítás
– Információkérés /adás
– Terv/szándék
– Javaslat, elutasítás /azokra reagálás
– Döntés
– Kötelezettség kifejezése
– Tanácskérés /adás
– Engedélykérés /adás
– Szándék kifejezése /segítség felajánlása
– Élmény /tapasztalat /események /történetek elmesélése
– Személyek/ dolgok leírása
– Képleírás, képek alapján témakifejtés
Hat évfolyamos képzés
Magyar nyelv
A tanulók a felkészülő teremben két szöveget kapnak. Az első szöveg a hétköznapi élettel kapcsolatos információkat, ábrákat tartalmaz. (Például használati utasítás, termékismertető, időjárás-jelentés, jegyvásárlási feltételek és kedvezmények). A szöveghez csatolunk néhány kérdést, ami annak megértését méri. A kérdéseket néhány szóval, írásban, a felkészülő teremben válaszolják meg a tanulók.
A másik szöveg egy történet (például mese, novella, regényrészlet). Ezt a felkészülési idő alatt többször elolvashatják a tanulók. A szöveg náluk maradhat a szóbeli vizsgarész alatt, azzal kapcsolatban fognak kérdéseket kapni a vizsgáztató tanártól.
A felkészülési idő a két szövegre 30 perc.
A szóbeli vizsgán egy rövid részt hangosan fel kell olvasni a már megismert szövegből. Ezt követően a kérdések egyik része a szöveg megértésére vonatkozik, másik része néhány nyelvtani ismeretre irányul. A beszélgetés során a tanulók kommunikációs készségét is megfigyeljük. A szóbeli vizsga legfeljebb 15 percig tart.
Az értékelés részei: a szövegértés írásbeli megoldása; a második szövegre vonatkozó szóbeli feladatok; nyelvtani kérdések; hangos olvasás; kommunikációs készség.
Matematika
Felkészülési idő nélkül kell kettő feladat megoldását szóban ismertetni, a feladatokhoz kapcsolódó kérdésekre válaszolni. Az első feladat a törtekkel kapcsolatos műveleti biztonságot mérő számolási feladat, a másik logikus gondolkodást mérő, a tananyagra épülő feladat. Számológép nem használható.
Ideiglenes felvételi lista
Az ideiglenes felvételi jegyzék megjelentetése a portán és a honlapon: március 17.
Pontszámítás
A felvételi pontok számításának módja a négy évfolyamos gimnáziumi képzésen:
Összpontszám = m + sz + t + a
m – a közös központi matematika felvételi pontszáma (max. 50 pont)
sz – a közös központi szövegértés felvételi pontszáma (max. 50 pont)
t – a szóbeli felvételi pontszáma (max.50 pont)
a – a tanulmányi eredményekből az alábbiak szerint számított pontszám:
- Kiszámoljuk a 7. év végi és a 8. félévi tanulmányi átlagok (készségtárgyak kivételével) átlagát.
- 4,00 vagy gyengébb átlag esetén a=0 pont
- 4,00 feletti átlag esetén a=0,02-onként 1 pont (például: 4,1 esetén a=5 pont, 4,5 esetén a=25 p., 5,00 esetén a= 50 p.)
Ez azt jelenti, hogy az írásbelik pontszáma maximum 100 pont (max. 50%), a szóbeli felvételi pontszáma maximum 50 pont (max. 25%), a tanulmányi átlagok pontszáma maximum 50 pont (max. 25%) lehet az elérhető 200 pontból.
Kiemelkedő városi, megyei, országos tanulmányi versenyek eredményei a felvételi szóbeli része alól mentességet jelenthetnek. A mentességről, a benyújtott dokumentumok alapján minden esetben az intézményvezető dönt.
A felvételi pontok számításának módja a hat évfolyamos gimnáziumi képzésen:
Összpontszám = m + sz + t + a
m – a közös központi matematika felvételi pontszáma (max. 50 pont)
sz – a közös központi szövegértés felvételi pontszáma (max. 50 pont)
t – a szóbeli felvételi pontszáma (max.50 pont)
a – a tanulmányi eredményekből az alábbiak szerint számított pontszám:
- Kiszámoljuk az 5. év végi és a 6. félévi tanulmányi átlagok átlagát a következő hat tantárgyból: matematika, magyar nyelv, irodalom, történelem, egy idegen nyelv, természetismeret (környezetismeret).
- 4,00 vagy gyengébb átlag esetén a=0 pont
- 4,00 feletti átlag esetén a=0,02-onként 1 pont (például: 4,1 esetén a=5 pont, 4,5 esetén a=25 p., 5,00 esetén a= 50 p.)
Ez azt jelenti, hogy az írásbelik pontszáma maximum 100 pont (max. 50%), a szóbeli felvételi pontszáma maximum 50 pont (max. 25%), a tanulmányi átlagok pontszáma maximum 50 pont (max. 25%) lehet az elérhető 200 pontból.
Kiemelkedő városi, megyei, országos tanulmányi versenyek eredményei a felvételi szóbeli része alól mentességet jelenthetnek. A mentességről, a benyújtott dokumentumok alapján minden esetben az intézményvezető dönt.
Beiratkozás
A beiratkozást előkészítő űrlap kitöltése: itt.
A beiratkozás időpontja: 2023. június 23.