Elérhetőségeink

Központi e-mail: isi@janus-pecs.edu.hu
Központi telefon: (72) 513-720
Központi fax: (72) 516-339

További elérhetőségeink >

Kiemelt híreink

Iskola adatai

Név: Pécsi Janus Pannonius Gimnázium
OM: 027407
Cím: 7621 Pécs, Mária utca 2-4.

Központi e-mail: isi@janus-pecs.edu.hu
Központi telefon: (72) 513-720
Központi fax: (72) 516-339

Fenntartó adatai

Név: Pécsi Tankerületi Központ
Cím: 7621 Pécs, Színház tér 2.
Igazgató: Páva Péter

Adó 1% - alapítványaink

Janus Pannonius Alapítvány
Számlaszám:
Kereskedelmi és Hitel Bank 10402427-24213749
Adószám: 19033888-1-02

Az alapítvány célja:
Az iskola színvonalasabb oktató-nevelő munkájához szükséges személyi-tárgyi feltételek alakítása, javítása, megteremtése

IBAN: HU84 1040 2427 2421 3749 0000 0000
BIC: OKHBHUHB
Bank: K&H Bank Zrt. 242 Pécs


Janus Pannonius Idegennyelvi Alapítvány

Számlaszám: OTP Bank Rt. 11731001-20119980

Az alapítvány célja:

 • tanulók és tanárok nyelvtudasának bővítésére szervezett tanfolyami költségekhez hozzájárulás
 • külföldi ösztöndíjak költségeihez hozzájárulás iskolai tanulócsoportok cserekapcsolatainak támogatása
 • választható idegen nyelv oktatási feltételinek javítása (könyv, folyóirat, magnószalagok, stb. beszerzése)


Névadónk

A Janus Pannonius Gimnázium jogelődjét a Pius Gimnáziumot gr. Zichy Gyula alapította 1912-ben. A második világháborút követően, 1948-ban a gimnázium állami tulajdonba került. A gimnázium felvette az egykori humanista költő, pécsi püspök, Janus Pannonius nevét. 1950 nyarán költözött át a gimnázium az 1896-ban épült több, mint száz éves épületbe, melyben korábban is különböző iskolák működtek.

Tüskés Tibor

Tüskés Tibor (Szántód, 1930 - Pécs, 2009)

József Attila-díjas író, irodalomtörténész, szerkesztő, tanár, kritikus, könyvtáros, számos egyéb irodalmi és művészeti díj, kitüntetés birtokosa.  Pécs irodalmi életének aktív résztvevője, szervezője és hű krónikása. A Jelenkor szerkesztője 1959 és 1964 között. Termékeny író, aki több mint 70 önálló kötetet, számtalan tanulmányt és egyéb írást hagyott az utókorra.  A szülőföld szeretete fontos szerepet kapott írásaiban. Irodalomtörténeti munkássága igen jelentős. Számos monográfiát írt, vers- és novellaelemzései a mai napig nagy segítséget nyújtanak a középiskolai tanulmányok során.

A Janus Pannonius Gimnázium magyartanára volt 1953 és 1973 között.

Tiszteletére halálának 10. évfordulóján iskolánkban emléktáblát avattunk.

III. helyezés a ’4 for Europe’ döntőjén!

2021.12.14 | Egyéb verseny, Verseny

A magyarországi Europe Direct Információs Hálózat ’4 for Europe’ elnevezésű, az Európai Unióhoz kapcsolódó versenyéről ad beszámolót Marton Dorina Csenge (11. D), a Hesperidák csapatának tagja.

Iskolánk négy diákja egy csütörtök reggeli történelemfakultáció során úgy döntött, hogy neveznek a 4 for Europe névre keresztelt Európai Unió ismereti versenyre. A csapatunk tagjai név szerint: Mehring Fruzsina 11. C, Polgár Antónia, Pothorszki Daniella és Marton Dorina, mindhárman 11. D osztályos tanulók. Az első forduló különböző online feladatokat tartalmazott, ezenkívül két kreatív feladat állított elénk akadályt: egy mémkészítő és az Európai Zöldmegállapodásra reagáló videó. A feladatok leadása után nem sokkal kaptuk a hírt, hogy a Hesperidák továbbjutottak a regionális döntőre, melyet Szekszárdon rendeztek. Itt ismét tesztfeladatok és egy kreatív játék várt minket, ezen kívül egy tervezetet kellett összeállítanunk a témanapra vonatkozóan, melyet iskolánkban meg is kellett szerveznünk, hiszen a 2. helyen végeztünk.

Hosszú hetek fárasztó munkája, késő esti online meetingek, korai kelések és kései hazaérések sorozata következett, de nem voltunk restek. Nem minden ötletünket sikerült megvalósítani, de ez nem tántorított el minket, a témanap nagyon jól sikerült. A dekorációt a tematikus napot megelőző délutánon helyeztük ki, ezek az osztályok által készített alternatív plakátok voltak, színes, érdekes térképek és rövid ismertetők az Unió jelenlegi vezetőiről. A lépcsők mellé idővonalszerűen ragasztottuk fel az EU úttörőinek neveit, illetve fontosabb mozzanatokat. Reggel brosúrákkal, a Europe Directtől kapott füzetekkel és idegennyelvű köszönésekkel vártuk a diákokat a nemzetközi portán. A nagyszünetben lufik és csillagok segítségével kitettük az Európai Unió zászlaját egy flashmob keretein belül. Az órák közti szünetekben pop quiz standoknál vártuk az érdeklődőket, akik a helyes tesztkitöltésért euró csokiérmét kaphattak. Délután Dr. Tuka Ágnes egyetemi docens, illetve egyik diáktársunk Drávai Szilveszter 11. C osztályos tanuló előadásait élvezhettük.

A döntőn ismét érdekes, de jóval nehezebb feladatok kerültek velünk szembe, majd bemutattuk, hogyan zajlott nálunk a témanap. Nagy meglepetésünkre a zsűri kiemelte előadásmódunkat, melynek okát főleg abban láttuk, hogy igyekeztünk mindannyian pontosan ugyanannyit szerepelni, hiszen végig egy csapatként vettünk részt a versenyben, mindenki pontosan ugyanannyi munkát és időt fektetett a programokba. Így a várt siker sem maradt el, az országos döntő dobogójának harmadik helyét foglalhattuk el nagy örömünkre. Mindez nem sikerült volna támogatóink nélkül, akik segítettek minket munkák során. Felkészítőnk, Herner Mihály tanár úr végig egyengette utunkat, rengeteg ötlettel látott el minket, és amikor már kissé elkeseredtünk, tartotta bennünk a lelket. A Diákönkormányzat is segítségünkre volt. Mi sem lehetne jobb befejezés, mint az EU jelmondata: Egyesülve a sokféleségben.

 

Az online sajtó így számolt be az eseményről:

Taroltak a pécsi csapatok az országos EU-versenyen!

Megosztás a Facebookon

2024 április

hét ked sze csü pén szo vas
1
 • Tavaszi szünet
2
 • Tavaszi szünet
3
 • Tavaszi szünet
4
 • Tavaszi szünet
5
 • Tavaszi szünet
6
7
8
 • Első tanítási nap a szünet után
9
 • 10.ABCD országos digitális mérés
 • Francia cserekapcsolat
 • 10.A és 10.C kompetenciamérés
 • 10.B és 10.D kompetenciamérés
 • A francia csereprogram fogadása (Dt.)
10
 • Francia cserekapcsolat
11
 • Francia cserekapcsolat
 • Költészet napja
12
 • Francia cserekapcsolat
 • Szülők-nevelők bálja
13
 • Francia cserekapcsolat
 • Szülők-nevelők bálja
14
15
 • Pótló kompetenciamérés (10. évf.)
16
 • Megemlékezés a holokauszt magyarországi áldozatairól
 • Éneklő ifjúság verseny
17
 • Bemutatkozunk
18
 • 8.D tanulmányi kirándulás
19
 • 7. évfolyam oltás
 • Szőkefalvi Matematikaverseny
20
21
22
 • Osztályozóvizsga (angol írásbeli)
23
 • JaPaGi Színtársulat bemutatója
24
 • Osztályozóvizsga (angol szóbeli)
25
 • Helikon Keszthelyen
 • 12.AB érettségi tájékoztatás
 • 12.CD érettségi tájékoztatás
26
 • Helikon Keszthelyen
 • Konferencia (12. évf.)
27
 • Helikon Keszthelyen
28
29
 • 9.ABCD országos digitális mérés
30
 • 9.CD országos digitális mérés
 • Érettségi: projektmunkák leadása a titkárságon