Elérhetőségeink

Központi e-mail: isi@janus-pecs.edu.hu
Központi telefon: (72) 513-720
Központi fax: (72) 516-339

További elérhetőségeink >

Kiemelt híreink

Iskola adatai

Név: Pécsi Janus Pannonius Gimnázium
OM: 027407
Cím: 7621 Pécs, Mária utca 2-4.

Központi e-mail: isi@janus-pecs.edu.hu
Központi telefon: (72) 513-720
Központi fax: (72) 516-339

Fenntartó adatai

Név: Pécsi Tankerületi Központ
Cím: 7621 Pécs, Színház tér 2.
Igazgató: Páva Péter

Adó 1% - alapítványaink

Janus Pannonius Alapítvány
Számlaszám:
Kereskedelmi és Hitel Bank 10402427-24213749
Adószám: 19033888-1-02

Az alapítvány célja:
Az iskola színvonalasabb oktató-nevelő munkájához szükséges személyi-tárgyi feltételek alakítása, javítása, megteremtése

IBAN: HU84 1040 2427 2421 3749 0000 0000
BIC: OKHBHUHB
Bank: K&H Bank Zrt. 242 Pécs


Janus Pannonius Idegennyelvi Alapítvány

Számlaszám: OTP Bank Rt. 11731001-20119980

Az alapítvány célja:

 • tanulók és tanárok nyelvtudasának bővítésére szervezett tanfolyami költségekhez hozzájárulás
 • külföldi ösztöndíjak költségeihez hozzájárulás iskolai tanulócsoportok cserekapcsolatainak támogatása
 • választható idegen nyelv oktatási feltételinek javítása (könyv, folyóirat, magnószalagok, stb. beszerzése)


Névadónk

A Janus Pannonius Gimnázium jogelődjét a Pius Gimnáziumot gr. Zichy Gyula alapította 1912-ben. A második világháborút követően, 1948-ban a gimnázium állami tulajdonba került. A gimnázium felvette az egykori humanista költő, pécsi püspök, Janus Pannonius nevét. 1950 nyarán költözött át a gimnázium az 1896-ban épült több, mint száz éves épületbe, melyben korábban is különböző iskolák működtek.

Tüskés Tibor

Tüskés Tibor (Szántód, 1930 - Pécs, 2009)

József Attila-díjas író, irodalomtörténész, szerkesztő, tanár, kritikus, könyvtáros, számos egyéb irodalmi és művészeti díj, kitüntetés birtokosa.  Pécs irodalmi életének aktív résztvevője, szervezője és hű krónikása. A Jelenkor szerkesztője 1959 és 1964 között. Termékeny író, aki több mint 70 önálló kötetet, számtalan tanulmányt és egyéb írást hagyott az utókorra.  A szülőföld szeretete fontos szerepet kapott írásaiban. Irodalomtörténeti munkássága igen jelentős. Számos monográfiát írt, vers- és novellaelemzései a mai napig nagy segítséget nyújtanak a középiskolai tanulmányok során.

A Janus Pannonius Gimnázium magyartanára volt 1953 és 1973 között.

Tiszteletére halálának 10. évfordulóján iskolánkban emléktáblát avattunk.

Rendhagyó irodalomóra

2023.04.12 | Iskolai rendezvény

Március 30-án Dragomán György író látogatott el iskolánkba, pontosabban a Művészetek és Irodalom Házába a 12. évfolyamnak szerevezett rendhagyó irodalomóra keretein belül. A végzős diákoknak ugyanis érettségi tételük A fehér király, illetve a Máglya című kötete, így a felkészülést segítve lehetőségük volt jobban megismerni az írót, valamint a regényeket. A beszélgetést Polgár Antónia és Ladnai Loránd 12.D osztályos tanulók moderálták. 

A beszélgetés elején felmerült a kérdés, vajon az író valóban átélte-e azokat az eseményeket, brutalitásokat, melyek megjelennek a regényekben. A válaszból kiderült, hogy pontosan így az író sosem élte át ezeket az eseményeket, mindkét mű fikció, viszont vannak olyan tárgyak, amelyek tényleg a tulajdonában voltak, mint például A fehér királyban előkerülő halnyelű bicska, vagy a Máglyában megjelenő nagymama alak hasonlított az ő nagymamájára. Ezeket azonban nem tudatosan írja bele a regényekbe. Elmondása szerint képek, álmok alapján szokott írni, soha nem tervezi meg előre, hogy mi fog történni egy adott novellában, regényben. A fehér király megírása során például folyamatosan nagy tüzet látott, ami a regényben a Háború című fejezetben meg is jelenik, hiszen felgyújtják a búzamezőt. A helyszínek is általában képzeletbeli helyszínek, úgy érezzük olvasás közben, mintha valóban létezne a helyszín, ugyanakkor mégsem. A fehér király című műről megtudhattuk még, hogy nehezen lett címe. Veszíteni tudni kell címmel dolgozott rajta, majd a regény elkészültekor feleségével, Szabó T. Anna költőnővel gondolkodtak, mivel az író olyan címet akart neki adni, amely egy mesekönyv élén is megállná a helyét, valamint Dzsátá soha nem veszít, így a munkacím nem tükrözte volna a regényt. Végül az író felesége találta ki a címet. Magáról a fehér király motívumról nem tudott mit mondani Dragomán, ugyanis ő maga sem tudja, minek a szimbóluma. A Máglya és A fehér király egy trilógia első két kötete, mégsem kapcsolódnak egymáshoz a történetek. Bár a helyszín hasonló, a történet, az elbeszélés nem, Dzsátá ugyanis mindig az izgalmas történéseket mondja el, ezért is beszél ilyen hosszú mondatokban, fél, ha abbahagyná, akkor nem mondhatná tovább, míg a Máglyában a hallgatásé a főszerep, a főhős, Emma ritkán beszél. Az író szerint ez a saját axiómáján alapul, mivel zavarta, hogy csak az izgalmas történéseket írja le. A beszélgetés végén lehetőségük volt a diákoknak is kérdezni. Az egyik kérdés például Dzsátával kapcsolatban érkezett, hogy van-e igazi neve (hiszen ez csak a gúnyneve). A név valójában Dragomán gúnyneve volt, ugyanis szeretett gyerekként nyilazni, a Dzsátá névnek egy hosszabb változata pedig éppen nyilat jelent. Ez a rövidítés azonban sem románul, sem magyarul, sem más nyelveken nem jelent semmit. A főhős nem gondolkodik saját magán, mindenki így nevezi, éppen ezért ezzel a névvel azonosul.

Véleményem szerint ez a rendhagyó irodalomóra jó hangulatban telt, megismerhettük az írót, valamint megtudhattuk, hogyan ír ő, milyen módszereket alkalmaz. Továbbá érdekes volt hallani, hogy bizonyos elemekről még ő sem tudja, miért írta bele egy-egy történetbe.

Dávid Zsófia 12.A

 

Megosztás a Facebookon

2024 április

hét ked sze csü pén szo vas
1
 • Tavaszi szünet
2
 • Tavaszi szünet
3
 • Tavaszi szünet
4
 • Tavaszi szünet
5
 • Tavaszi szünet
6
7
8
 • Első tanítási nap a szünet után
9
 • 10.ABCD országos digitális mérés
 • Francia cserekapcsolat
 • 10.A és 10.C kompetenciamérés
 • 10.B és 10.D kompetenciamérés
 • A francia csereprogram fogadása (Dt.)
10
 • Francia cserekapcsolat
11
 • Francia cserekapcsolat
 • Költészet napja
12
 • Francia cserekapcsolat
 • Szülők-nevelők bálja
13
 • Francia cserekapcsolat
 • Szülők-nevelők bálja
14
15
 • Pótló kompetenciamérés (10. évf.)
16
 • Megemlékezés a holokauszt magyarországi áldozatairól
 • Éneklő ifjúság verseny
17
 • Bemutatkozunk
18
 • 8.D tanulmányi kirándulás
19
 • 7. évfolyam oltás
 • Szőkefalvi Matematikaverseny
20
21
22
 • Osztályozóvizsga (angol írásbeli)
23
 • JaPaGi Színtársulat bemutatója
24
 • Osztályozóvizsga (angol szóbeli)
25
 • Helikon Keszthelyen
 • 12.AB érettségi tájékoztatás
 • 12.CD érettségi tájékoztatás
26
 • Helikon Keszthelyen
 • Konferencia (12. évf.)
27
 • Helikon Keszthelyen
28
29
 • 9.ABCD országos digitális mérés
30
 • 9.CD országos digitális mérés
 • Érettségi: projektmunkák leadása a titkárságon