December 9-én az Alliance Française és a Francia Intézet jóvoltából a francia nyelvet tanulók egy csoportja egy interaktív kiállítást tekintett meg Budapesten a klímaváltozás, a fenntartható fejlődés témájában. Az „Éghajlatunk – kiállítás 360°-ban” c. kiállítás az emberi tevékenység miatt bekövetkező üvegházhatású gázok növekedésének kérdését járja körbe.
A program részleteiről Sonzogniné Papp Katinka tanárnő írt beszámolót:
A kiállítás előtt elmentünk a Szépművészeti Múzeum ideiglenes Rubens tárlatát megnézni, ahol a gyerekek Rubens és más flamand alkotók képeit láthatták. A visszajelzésekből és az ottani beszélgetésekből kiderült, hogy újdonságként hatottak az allegorikus és csendéletszerű ábrázolások. Örültünk, hogy személyes művészeti élménnyel gazdagodtak, és jó volt vitatkozni ennek a korszaknak a szerepéről, nagyságáról.
A nap fő részét a Francia Intézetben töltöttük. Szaktanárként fontosnak tartottam, hogy bejárják az épületet, amely a francia kulturális élet „nagykövetsége”. A legfontosabb programok, szervezések, projektek a Francia Intézet nevéhez kötődnek, akik összetartják a magyarországi frankofón közösséget.
A klímaváltozással kapcsolatos tárlat az épület emeletein állomásszerűen helyezkedett el. Vezetőnk egy egykori magyar delegált volt, aki klímaszakértőként dolgozott az ENSZ-ben. Személyes tapasztalatai, szaktudása, megnyerő stílusa megfogta a gyerekeket, főként, hogy nőként érvényesült a közgazdász és klimatológus pályán. Mesélt a franciaországi éveiről is, két nyelven prezentált a gyerekeknek, és a szakszókészletet is ügyesen becsempészte az előadásába. A kevésbé élelmesek is mindent megértettek így.
Az előadás és a tárlat tökéletesen illeszkedett egymással. Számos új információval gazdagodtunk, annak ellenére, hogy a gyerekekkel már fakultációkon és alapórákon részletesen vettük a globális felmelegedés témakörét.